زهرا فلاحت

SLOW FASHION یا مد آهسته

slow fashion

هر آنچه باید در مورد اسلوفشن یا مد آهسته بدانید

در چند سال گذشته موجی از تغییر در صنعت مد شروع شد و این تغییرات در مورد حقایق واقعی در مورد اثرات آن بر روی کره زمین، مردم و حیوانات کار می‌کند. این موج از تغییرات با افزایش تعداد برند های مد فست فشن مقابله و به دنبال یک روش پایدارتر برای تهیه لباس تلاش میکند .این مد آهسته چیست؟

آغاز مد آهسته یک آگاهی و رویکرد به مد است که فرآیندها و منابع مورد نیاز برای ساخت لباس را مد نظر قرار داده و به خصوص بر روی پایداری تمرکز دارد. این شامل خریدن لباس‌های با کیفیت بهتر است که به مدت طولانی دوام خواهد آورد و به بهبود شرایط مردم، حیوانات و کره زمین کمک خواهد کرد.

مد آهسته هیجان‌انگیزترین رشد مد در حال حاضر است و به همان سرعتی که مصرف کنندگان آگاه از سبک جاری خسته می‌شوند (یعنی، مد سریع) هزینه های تهیه ی لباس با کیفیت معمولی نیز رشد میکند .

مد آهسته یک پادزهر برای مصرف‌گرایی و یک طرح کلی ماندگار برای معرفی یک تغییر سیستمی به صنعت مد است.

واژه مد آهسته به صورت ارگانیک به کار افتاد. این موضوع توسط کیت فلچر از مرکز مد پایدار، پس از پدیده حرکت آهسته مواد غذایی ابداع شد. همانطور که با حرکت آهسته مواد غذایی، فلچر به سرعت کم‌تر در صنعت مد نیاز داشت.

مد آهسته تلاشی آگاهانه برای دور شدن از مصرف‌گرایی مفرط به صنعت مد سریع از طریق تغییر رفتار مصرف‌کننده و اجبار صنعت به پذیرش پایداری و تولید پوشاک با کیفیت بالا است. بر خلاف مد سریع، تمرکز اولیه این موج ، تعهد مداوم به ایجاد مجموعه‌های کمتری در هر سال تقویمی با قطعات ساخته‌شده از مواد با کیفیت بالا است که عمر لباس را طولانی‌تر می‌کند. مد آهسته براساس  پایبندی به اصول محیط‌ زیست و شفافیت، با طراحی و روش‌های تولید و استانداردهای اخلاقی بالا تاسیس شده‌است.

فشن با مدل مد سریع که حدود ۲۰ سال پیش پدیدار شد، مخالف است. و این منصفانه است که بگوییم مد آهسته ۱۰۰ درصد لازم است

مطالب دیگر ما را هم مطالعه کنید :

برای طراحی لباس از کجا شروع کنم

مد یکی از بزرگ‌ترین صنایع جهان و در نتیجه یکی از بزرگ‌ترین صنایع آلوده‌کننده سیاره است.

شرکت‌های مد سریع  به خصوص به دلیل این که چگونه به شدت به دنبال تولید سود با مشارکت در تولید با هزینه پایین، تولید گردش مالی بالا هستند، مجرم شناخته می‌شوند.

تخمین زده می‌شود که :

تعداد پوشاک تولیدی سالانه دو برابر شده‌است و برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته‌است.
بیش از نیمی از خریدهای مد سریع در کم‌تر از یک سال دور ریخته می‌شوند.
کم‌تر از ۱ % مواد مورد استفاده برای تولید پوشاک بازیافت می‌شوند (که نشان‌دهنده بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ضرر در هر سال است).
تخمین حدود ۱۷ تا ۲۰ % از آلودگی آب صنعتی از رنگ ریزی پارچه ها ناشی می‌شود.

مد آهسته آینده ی صنعت مد

مد آهسته به یک جنبش تبدیل شده است
قبل از انقلاب صنعتی، پوشاک به صورت محلی تولید می‌شد. مردم لباس‌های بادوام می‌خرند که می‌تواند برای مدتی طولانی از آن استفاده کنند , از پارچه و منابع موجود برای تولید آن‌ها استفاده کند. پوشاک منعکس کننده ی محل و فرهنگ افرادی که آن‌ها را می‌پوشند است .

در روزهای  مدرن مد، برخی از طراحان برای طراحی لباس از این شیوه‌های قدیمی برای تولید پوشاک خود استفاده کرده اند و دید جامعه را گسترش دهند . این امر ما را تشویق می‌کند که لباس‌های کم‌تر را با کیفیت بالاتر خریداری کنیم، که از فرآیندهای پایدار بیشتر ساخته شده‌است. همچنین بر هنر پوشاک تاکید می‌کند و مهارت‌های را جشن می‌گیرد که آن‌ها را می‌سازند.

مد آهسته در چند سال گذشته شاهد افزایش حمایت از مصرف کنندگان بوده‌است و مصرف کنندگان آگاه خواستار پایداری بالاتر و استانداردهای اخلاقی بیشتر هستند. همانطور که تحقیقات نشان می‌دهد، ۱۹ درصد از جستجوهای آخرین مد مربوط به محیط‌ زیست، اصول اخلاقی و پایداری است.

برخی از ویژگی‌های یک برند مد آهسته ساخت محصولات با کیفیت بالاتر و موارد پایدار
اغلب فروش این برندها  در فروشگاه‌های کوچک (محلی) است به جای شرکت‌های زنجیره‌ای بزرگ
لباس‌های محلی، تولید شده و فروخته می‌شود.
تعداد کمی از سبک‌های خاص هر مجموعه که دو بار یا حداکثر سه بار در سال منتشر می‌شوند
این برندها اقدامات منصفانه برای تاثیرات محیطی، اخلاقی و حیوانی خود را اجرا می‌کنند و اگر شما به دنبال کالاهای مد آهسته اولیه هستید، نقاط شروع خوبی هستند

یک دیدگاه

  • مهتاب صداقت نیا
    ۲۷ آبان, ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۸

    اره واقعا واژه عامیانه مدگرایی یا مد روز بودن، یکی از عوامل زیان بار حوزه لباس وپوشاک هستش، بی توجهی به این موضوع میتونه اثرات غیرقابل جبرانی در برابر طبیعت رو برای کل جهان به بار بیاره.
    ممنون از این پست مفهومی شما.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.