وبلاگ

تولیدات صنعت مد

مد یک عبارت زیبایی شناختی محبوب در یک زمان خاص و در یک زمینه خاص بخصوص در لباس، کفش، سبک زندگی، لوازم جانبی، آرایش، مدل مو و… است. که واژه ای متمایز و مورد حمایت صنعت است.
دنیای مد و لباس همچون دیگر حرفه ها و هنر ها معقوله ای است که همه روزه پیرامون خود و رسانه های دیداری، شنیداری، نوشتاری و شبکه های اجتماعی مطالب و اخبار زیادی می شنویم و میبینیم و چه بخواهیم و نخواهیم به طور غیر مستقیم هر روز با آنها سر و کار داریم و بخش قابل توجهی از زندگیمان را به خود اختصاص داده است.
کلیه تولیدات صنعت مد در چهار بخش خلاصه می شود که عبارتند از:

۱. Haute Couture(دوخت سفارشی):

این واژه لغتی فرانسوی و کاملاً انحصاری می باشد. در این روش لباسها به صورت سفارشی و حرفه ای، با توجه به اندام شخص و اندازه گیری فردی طراحی و دوخت می شوند که این کار در خانه مد توسط تیمی توانمند از صنعتگران که هر یک دارای تخصصی خاص هستند برای مشتری با دست ساخته می شود و به جزییات و تزیینات آن توجه خاصی شده که برای این منظور از پارچه های گرانقیمت با کیفیت بالا و اکسسوری های مرغوب استفاده می شود و هزینه تمام شده آن با توجه به میزان متریالها و پول و مهارت اختصاص داده شده تخمین زده می شود.
چارلز فردریک ارث اولین فردی بود که به صورت تخصصی این اصطلاح (فشن سطح بالا یا اوت کوتور) را وارد دنیای مد کرد.

۲. Ready to Wear (پوشاک آماده):

در این روش لباس ها با توجه به اندازه های استاندارد و با استفاده از سایز در کارخانه تولید می شود. پوشاک آماده در فضاهای مد و لباس جایگاه متفاوتی دارد، چرا که طراحان لباس طرح های خود را به صورت تمام شده و آماده پوشیدن به بازار ارائه میدهند و نمیتوان تغییری در آنها ایجاد کرد. با استفاده از تجهیزات کارخانه ای و تکنیک های ساخت سریعتر، میتوان از آن برای پایین نگه داشتن هزینه و تولید لباس انبوه به صورت صنعتی نام برد. این روش فقط مختص لباس نیست و گاهی برای مواردی چون کیف و برخی لوازم جانبی کاربرد دارد که به اختصار از آن RTW نام برده می شود.
Made to measure (آماده برای اندازه گیری) زیرمجموعه روش RTW بوده با این تفاوت که مشتری میتواند سایز خود را مشخص کرده و رنگ و نوع لباسش را انتخاب کند.
Made to order (آماده برای سفارش) زیرمجموعه روش RTW بوده اما با این تفاوت که خریدار میتواند لباس های خود را سفارشی تر تحویل بگیرد. جنس، رنگ و سایزبندی محصول بر اساس خواسته مشتری تولید می شود.

۳. Contemporary (معاصر، پوشاک امروزی):

چیزهایی که امروزی هستند یا در همان زمان اتفاق می افتد به عنوان هنر معاصر اخیر یاد می شود. با افزایش تعداد مصرف کننده، تقاضا بیشتر شده و شباهت تفکرات و سلیقه ها خواهان خدمات باب میل هستند. این روش مختص هیچ کالای خاصی نیست ولی در عوض نتیجه تغییرات بزرگ فرهنگی و تغییر اساسی در تعادل قدرت بین مارک ها و مصرف کنندگان بوده و در حال رشد است.
این روش در سالهای اخیر رشد قابل توجهی گرفته که براساس روند مد پیش می روند اما جزء مد محسوب نمی شود و محبوبیتی خاص در بین عوام دارد، بر همین اساس مصرف کنندگان نیز خواهان پوششی متنوع با قیمت پایین اما به مد روز و قابل دسترس هستند و با طرز فکری که پشتوانه ظهور فرهنگ عام است، خواهان رشد آنند. در گذشته مد از بالا به پایین نفوذ میکرد و برند ها در صدر قرار داشتند اما امروزه اینترنت و رسانه های اجتماعی بستر خود را به مصرف کننده ها سپردند و به جوامع اجازه دادند تا حدود علایق و ارزشهای مشترک را شکل بدهند. به طوری که طرح های عام پسند نفوذ بیشتری برای ثبت مدل نسبت به یک مدل ثبت شده را دارد.

۴. High Street (خیابان بلند یا مد خیابانی):

منظور از خیابان بلند، خیابان اصلی در یک شهر بوده که تمام مغازه ها، بانک ها و… در آن قرار داشتند، لباسهایی که در این مغازه ها وجود داشت بیانگر مد بود و شهروندان با همان لباس ها در جوامع تردد داشتند. که این امر باعث پیدایش اصطلاح مد خیابان بالا شد. این لباس ها با هدف تنوع و تولید انبوه توسط طراحان مد تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گرفت. این کلمه ریشه در انگلستان داشته و معنای واقعی کلمه مد خیابان بلند: تولید لباسهای انبوه برای مخاطبان با هدف مقرون به صرفه بودن می باشد، که این اصطلاح در خیابان بلند انگلستان شکل گرفت و شامل مارکهایی است که تولیدکنندگان با این هدف محصولات خود را به خریداران ارائه می کردند.

SLOW FASHION یا مد آهسته

هر آنچه باید در مورد اسلوفشن یا مد آهسته بدانید

در چند سال گذشته موجی از تغییر در صنعت مد شروع شد و این تغییرات در مورد حقایق واقعی در مورد اثرات آن بر روی کره زمین، مردم و حیوانات کار می‌کند. این موج از تغییرات با افزایش تعداد برند های مد فست فشن مقابله و به دنبال یک روش پایدارتر برای تهیه لباس تلاش میکند .این مد آهسته چیست؟

آغاز مد آهسته یک آگاهی و رویکرد به مد است که فرآیندها و منابع مورد نیاز برای ساخت لباس را مد نظر قرار داده و به خصوص بر روی پایداری تمرکز دارد. این شامل خریدن لباس‌های با کیفیت بهتر است که به مدت طولانی دوام خواهد آورد و به بهبود شرایط مردم، حیوانات و کره زمین کمک خواهد کرد.

مد آهسته هیجان‌انگیزترین رشد مد در حال حاضر است و به همان سرعتی که مصرف کنندگان آگاه از سبک جاری خسته می‌شوند (یعنی، مد سریع) هزینه های تهیه ی لباس با کیفیت معمولی نیز رشد میکند .

مد آهسته یک پادزهر برای مصرف‌گرایی و یک طرح کلی ماندگار برای معرفی یک تغییر سیستمی به صنعت مد است.

واژه مد آهسته به صورت ارگانیک به کار افتاد. این موضوع توسط کیت فلچر از مرکز مد پایدار، پس از پدیده حرکت آهسته مواد غذایی ابداع شد. همانطور که با حرکت آهسته مواد غذایی، فلچر به سرعت کم‌تر در صنعت مد نیاز داشت.

مد آهسته تلاشی آگاهانه برای دور شدن از مصرف‌گرایی مفرط به صنعت مد سریع از طریق تغییر رفتار مصرف‌کننده و اجبار صنعت به پذیرش پایداری و تولید پوشاک با کیفیت بالا است. بر خلاف مد سریع، تمرکز اولیه این موج ، تعهد مداوم به ایجاد مجموعه‌های کمتری در هر سال تقویمی با قطعات ساخته‌شده از مواد با کیفیت بالا است که عمر لباس را طولانی‌تر می‌کند. مد آهسته براساس  پایبندی به اصول محیط‌ زیست و شفافیت، با طراحی و روش‌های تولید و استانداردهای اخلاقی بالا تاسیس شده‌است.

فشن با مدل مد سریع که حدود ۲۰ سال پیش پدیدار شد، مخالف است. و این منصفانه است که بگوییم مد آهسته ۱۰۰ درصد لازم است

مطالب دیگر ما را هم مطالعه کنید :

برای طراحی لباس از کجا شروع کنم

مد یکی از بزرگ‌ترین صنایع جهان و در نتیجه یکی از بزرگ‌ترین صنایع آلوده‌کننده سیاره است.

شرکت‌های مد سریع  به خصوص به دلیل این که چگونه به شدت به دنبال تولید سود با مشارکت در تولید با هزینه پایین، تولید گردش مالی بالا هستند، مجرم شناخته می‌شوند.

تخمین زده می‌شود که :

تعداد پوشاک تولیدی سالانه دو برابر شده‌است و برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته‌است.
بیش از نیمی از خریدهای مد سریع در کم‌تر از یک سال دور ریخته می‌شوند.
کم‌تر از ۱ % مواد مورد استفاده برای تولید پوشاک بازیافت می‌شوند (که نشان‌دهنده بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ضرر در هر سال است).
تخمین حدود ۱۷ تا ۲۰ % از آلودگی آب صنعتی از رنگ ریزی پارچه ها ناشی می‌شود.

مد آهسته آینده ی صنعت مد

مد آهسته به یک جنبش تبدیل شده است
قبل از انقلاب صنعتی، پوشاک به صورت محلی تولید می‌شد. مردم لباس‌های بادوام می‌خرند که می‌تواند برای مدتی طولانی از آن استفاده کنند , از پارچه و منابع موجود برای تولید آن‌ها استفاده کند. پوشاک منعکس کننده ی محل و فرهنگ افرادی که آن‌ها را می‌پوشند است .

در روزهای  مدرن مد، برخی از طراحان برای طراحی لباس از این شیوه‌های قدیمی برای تولید پوشاک خود استفاده کرده اند و دید جامعه را گسترش دهند . این امر ما را تشویق می‌کند که لباس‌های کم‌تر را با کیفیت بالاتر خریداری کنیم، که از فرآیندهای پایدار بیشتر ساخته شده‌است. همچنین بر هنر پوشاک تاکید می‌کند و مهارت‌های را جشن می‌گیرد که آن‌ها را می‌سازند.

مد آهسته در چند سال گذشته شاهد افزایش حمایت از مصرف کنندگان بوده‌است و مصرف کنندگان آگاه خواستار پایداری بالاتر و استانداردهای اخلاقی بیشتر هستند. همانطور که تحقیقات نشان می‌دهد، ۱۹ درصد از جستجوهای آخرین مد مربوط به محیط‌ زیست، اصول اخلاقی و پایداری است.

برخی از ویژگی‌های یک برند مد آهسته ساخت محصولات با کیفیت بالاتر و موارد پایدار
اغلب فروش این برندها  در فروشگاه‌های کوچک (محلی) است به جای شرکت‌های زنجیره‌ای بزرگ
لباس‌های محلی، تولید شده و فروخته می‌شود.
تعداد کمی از سبک‌های خاص هر مجموعه که دو بار یا حداکثر سه بار در سال منتشر می‌شوند
این برندها اقدامات منصفانه برای تاثیرات محیطی، اخلاقی و حیوانی خود را اجرا می‌کنند و اگر شما به دنبال کالاهای مد آهسته اولیه هستید، نقاط شروع خوبی هستند