زهرا فلاحت

1- برجسته سازی مانکن ، آموزش بالاتنه و مدل سازی آستین

1الگو حجمی

نکات و اصول اساسی تبدیل مانکن استاندارد به اندازه های شخصی

برجسته کاری و بزرگ نمودن مانکن

برجسته سازی قسمت سینه: برای انجام برجسته کاری سینه یک کاپ سینه را با چسب حرارتی روی سینه های مانکن چسبانده و اگر فضایی زیرکاپ خالی بود با پشم شیشه پر می کنیم.

1

برجسته كاری

در قسمت شکم از دو یا سه لایه پشم شیشه به شکل دایره بنا به بزرگی یا کوچکی شکم استفاده می کنیم. لازم به ذکر است که دایره های بریده شده از بزرگ به کوچک چسبانده شود.

3
2

در قسمت باسن هم در دو طرف باسن دو یا سه لایه پشم شیشه که از کوچک به بزرگ روی هم چسبانده و مدام دور کمر و سینه و باسن را کنترل می کنیم. در پایان کار با یک لایه پشم شیشه کل مانکن را روکش می کنیم.

اگر قسمت هایی هم سطح نبود با پشم شیشه پر کرده برای یکسان نمودن شانه های مانکن از اپل پنبه ای استفاده کرده در پایان برای روکش نمودن مانکن از پارچه ریون یا غواصی میتوان استفاده کرد

8

7

مانکن
4

سپس تمام خطوط اصلی، (خطوط عرضی و طولی) را با دوخت شلال یا دوخت روبان روی مانکن مشخص می کنیم.

خط گردن ـ خط سرشانه ـ خط مرکزی جلو و پشت ـ خط کارور جلو و پشت ـ خط سینه ـ خط کمر ـ خط باسن ـ خط پهلو ـ خط پرنسسی پشت و جلو ـ دور حلقه

13
11
12
9


کار روی مانکن (دراپینگ):

شیوه ای از الگوی سازی در طراحی لباس است که به طراح در هنگام کار، اجازه بیان ایده های دقیق و آزاد خود را می‌دهد. این شیوه، روشی سه بعدی در طراحی است. از جهتی می توان آن را با ساخت یک ماکت مقایسه کرد. طراح بر پایه طرح یا تصویری ذهنی، به ایده خود نمایشی سه بعدی از لباس می‌دهد. ابعاد طرح متناسب با اندام انسانی است و حالت پارچه آنگاه که روی مانکن قرار می‌گیرد به وضوح نمایان است . طراحان مد از طریق تکنیک های خطی طراحی لباس از مولاژ استفاده میکنند.چرا که می توانند بدون پرو الگو را آماده کرده و در مراحل آغازین طراحی با استفاده از پارچه متقال یا پارچه اصلی طرح نهایی خود را بدوزند.

17
16

15
14

پارچه مورد استفاده در کار روی مانکن معمولا موسلین است . موسلین پارچه ای نخی با بافت مشخص است، راه بافت پارچه به سادگی قابل تشخیص است ، و قیمت نسبتا کم آن برای آزمایش و انجام کار مناسب می باشد .

می توان با مداد بر روی موسلین علامت گذاشت و الگوی تمام شده موسلین که محصول نهایی در کار روی مانکن است را می توان به دفعات استفاده کرد . علارغم اینکه پارچه ها عموما بر روی مانکن کار می شوند ، الگوی موسلین هنگامی که به هم سنجاق و کوک شده باشد را می توان بر روی بدن انسان تنظیم و استفاده کرد.
هنگامی که طراح بر روی اصول اولیه کار روی مانکن مسلط می شود ، می تواند تنوع نامحدودی از ایده های خود را به لباس های کامل شده تبدیل کند.

18

به دلیل اینکه توی دراپینگ پارچه آسیب میبینه معمولا از پارچه های ارزان قیمت استفاده میشه تا قبل از برش الگوی مورد نظر در پارچه اصلی ،کلیه ایراداتی که تو طراحی ممکن هست باشد رفع گردد.البته طراحان لباس همیشه توصیه میکنند در انتخاب پارچه مرحله دراپینگ از پارچه‌ای استفاده نشه که از لحاظ جنس‌ کیفیت چین و چروک شبیه پارچه اصلی و دوخت نهایی نباشد.
وسایل مورد نیاز
متقال: برای ساخت الگو روی مانکن اغلب از پارچه متقال که شباهت به پارچه اطلسی ما داشته باشد استفاده می کنیم. چون راه پارچه به خوبی مشخص می باشد. بر روی متقال می توان با ابزار علامت گذار مانند ماژیک و صابون و مداد به خوبی علامت گذاری کرد در ضمن از نظر اقتصادی نیز ارزان تر می باشد.
متقال نرم (وال نخی): این پارچه نرم و قابل انعطاف می باشد به علت نازک بودن و سبک بودن برای مدل های دراپه از وال نخی می توان استفاده نمود. ـ متقال متوسط: برای پارچه های پشمی و متوسط و وزن متوسط می توان از متقال متوسط استفاده نمود.
متقال سنگین یا محکم: برای پارچه های پشمی و ماهوت از متقال سنگین استفاده می کنیم برای پارچه های خز ـ جین می توان از پارچه کرباس که نوعی متقال سنگین وزن است می توان استفاده نمود.
پارچه ژرسه: برای مدل های گره ای ـ دراپه ها ـ استفاده می شود این پارچه نرم و قابل انعطاف می باشد.


اساس بالاتنه جلو

آماده سازی بالاتنه

1- برروی مانکن ، فاصله از بالای یقه تا خط کمر را اندازه گیری کنید.

2- بر روی مانکن، فاصله از خط پهلو تا خط مرکزی جلو در بر جستگی سینه را اندازه گیری کنید 3- خط راستایی برای مرکز جلو، به اندازه 2cm در جهت طولی رسم کنید.

19

4- پارچه را از بالای بر جستگی سینه طوری صاف کنید که قسمت جلوی پارچه موسلین بر روی خط مرکزی جلو مانکن قرار گیرد.

5- خط مرکزی جلو و خط گردن را سنجاق بزنید. و در قسمت خط مرکزی جلو ، سنجاقی را بین خط گردن و خط سینه  قرار دهید.

6- فاصله بین نوک سینه تا خط پهلو را به دو بخش تقسیم کرده تا محل قطعه پرنسسی مشخص شود .

پارچه را به مانکن در قسمت نوک سینه سنجاق بزنید.

7- پارچه را طوری قرار دهید که خط سینه مستقیما در عرض مانکن از یک طرف به طرف دیگر قرار گیرد. بین بر جستگی سینه تا درز پهلو در قسمت خط سینه سنجاق بزنید تا پارچه آویزان نشود.

8-پارچه را در تقاطع خط کمر و درز پهلو سنجاق بزنید.

9-اضافه پارچه را برای ساسون در خط کمر بگیرید . خط راستای نوک سینه باید در مرکز درز قرار گیرد.

10- پارچه را در خط مرکزی جلو و خط کمر نگه دارید ، بدون اینکه مسیر خط راست تغییر کند.

20 edited

21

فرم خط گردن :

تصحیح کردن خطوط برای نشان دادن ابعاد دقیق الگوی کشیده شده. تمام طرح را با یک مداد نوک تیز یا ماژیک روی پارچه علامت بزنید. و تقاطع درز گردن و درز پرنسسی را نقطه گذاری کنید.همچنین اطراف حلقه آستین، از درز پهلو به سمت شانه را صاف کنید.

23 edited

تصحیح کردن خطوط بالاتنه :

24 edited

25 edited

آموزش دراپینگ گل رز در مچ آستین :

26

31

مرحله اول :
به اندازه 5 تا 7 سانتیمتر از قد آستین برای مقدار مچ آستین جدا میکنیم.

مرحله دوم:
از لبه آستین به اندازه 10 تا12 سانتیمتر روی خط مرکزی بالارفته ویک خط عمود به خط مرکزی رسم میکنیم . که محل قرار گیری گل رز است . و خطوط قرمز را در جهت پیکان های علامت زده شده می‌چینیم.تا حدی که در پهلوهای آستین جدا نشوند.

32

زیر سطح کار کاغذ میگذاریم.

خط مرکزی را به سمت پایین ادامه میدهیم.

نقطه 1 تا2 : 8 سانتیمتر (از طرفین خط مرکزی 4 سانتیمتر)

33

نقطه 3تا 4 : 20 تا 30 سانتیمتر و از نقطه 4 به طرفین تکه های مچ وصل میکنیم . و روی خط جدید نقاط مچ علامت میزنیم، که روی پارچه چِرت میخورد.

34

گوشه های آستین را به صورت منحنی اصلاح میکنیم. از الگوی آستین دو عدد برش میزنیم.

35

محل خطوط مشخص شده در گل رز و درز زیر دست دوخته میشود. و قسمت مثلثی اضافه شده به الگو را جمع میکنیم و فرم میدهیم تا گل رز تشکیل شود. و برای ثابت ماندن شکل گل از پشت کار کوک های کوچک میزنیم.

36

37

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.