زهرا فلاحت

مارولوس دیزاینر چیست و چه کسانی از آن استفاده میکنند ؟

md

مارولوس دیزاینر چیست ؟
بهترین گزینه را برای هنرمندان گرافیک کامپیوتری فراهم می‌کند تا به طور حرفه ای لباس سه‌بعدی زیبا خلق کنند.با رویکرد مبتنی بر الگو برای مدل‌سازی، کاربران قادر به ایجاد و شبیه‌سازی پوشاک هستند که با محصولات نرم افزاری موجود شما سازگار است.
همچنین از این نرم افزار برای ایجاد الگو های 3 بعدی برای بازی و انیمیشن ها 3D نیز استفاده میشود .
این روش توسط شرکت‌های بزرگ بازی، شرکت‌های فعال در حوزه ی پوشاک و … مورد استفاده قرار گرفته است .

این برنامه همچنین توسط طراحان مد مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که لباس‌های سه‌بعدی را بصورت مجازی طراحی می‌کنند (به خصوص لباس‌های ورزشی). برای لباس‌های دنیای واقعی، معمولا طراحان مد از CLO۳D استفاده می‌کنند. چند ابزار دیگر موجود در MD ( مارولوس دیزاینر ) میتوان به مواردی که برای دوخت دنیای واقعی مانند خط درز، ضربه زدن و … نیز کاربرد دارد اشاره کرد.
از آنجایی که CLO۳D بسیار گران‌تر از MD است، برخی طراحان مد به جای آن، از MD استفاده می‌کنند، به خصوص برای طراحی سریع لباس‌ها و تجسم این که چطور آویزان می‌شوند و حرکت می‌کنند و … .
همچنین، برخی طراحان از MD برای ایجاد بالش، پوشش‌های تخت‌خواب، حوله، پرده و یا لباس برای آویزان کردن در کمدها استفاده می‌کنند.

مارولوس دیزاینر نیز توسط daz / poser / SecondLife / Sansar / Renderosity مورد استفاده قرار می‌گیرد که لباس‌های ۳ بعدی را برای فروش در این صنعت تولید میکنند . این یک برنامه فوق‌العاده عالی است که با آن می‌توانید لباس‌هایی ۳ بعدی واقع گرایانه را ساده‌تر و سریعتر از دیگر نرم افزارهای موجود مدل‌سازی کنید البته وقتی که دانش چگونگی استفاده از MD را آموزخته باشید .

پیش نیاز های ورود به دنیای طراحی لباس 3 بعدی چیست ؟

برخی از افراد وقتی کلمه “خیاطی” و “الگوهای” را می‌شنوند، وحشت دارند

حقیقت این است که شما به هیچ آموزش رسمی (مانند مدرسه ) و یا هر گونه اطلاع از خیاطی برای ایجاد لباس در (حتی با خطوط ارتباطی ترسناک ) نیاز ندارید.

البته داشتن یک دانش خیاطی ابتدایی می‌تواند به شما کمک کند، اما لازم نیست.

تنها چیزی که شما نیاز دارید این است که یاد بگیرید چطور از ابزار مارولوس دیزاینر استفاده کنید و چطور تمام انواع مختلف لباس‌های پایه را خلق کنید. زمانی که اصول اولیه را بدانید، می‌توانید دیوانه وار شروع به کار کنید و هر نوع لباس فانتزی را که می‌خواهید ایجاد کنید. تقریبا تعدادی زیادی از دانشجویان من هیچ اطلاعی از نحوه دوختن با یک چرخ‌خیاطی در زندگی خود نداشتند.

چطور در نرم افزار مارولوس دیزاینر لباس طراحی میکنند ؟

درست مانند دنیای واقعی، هر مورد پوشاک در مارولوس دیزاینر از الگوهای مختلفی تشکیل شده‌است که به هم دوخته شده‌اند و شبیه‌سازی شده‌اند.

برای ایجاد لباس‌های سه‌بعدی در MD، باید اصول طراحی الگوها را درک کنید، آن‌ها را به درستی با هم بدوزد، و تنظیمات پارچه درست را ایجاد کند تا لباس‌ها را به شکل قابل باور و یک ظاهر واقع گرایانه (در شبیه‌سازی و انیمیشن) دربیارید .

هر الگوی لباس، چه یک پیراهن، آستین، شلوار، یک پیراهن، یا یک دامن، براساس یکی از انواع الگوهای اصلی لباس طراحی شده‌است.

انواع مختلفی از الگوها برای انواع لباس وجود دارد. برای مثال بیش از ۱۲ نوع آستین‌ها، آستین پف‌کرده، آستین بالا، آستین کوتاه و … وجود دارد.

زمانی که الگوهای اولیه را می‌دانید، می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید یا بافت بیشتری به آن اضافه کنید و… .

همه چیز با یک الگوی اولیه شروع می‌شود.

طراحی لباس مبتنی بر الگو چیست؟

طراحی لباس مبتنی بر الگو از قطعات الگو جداگانه استفاده می‌کند که “به یکدیگر دوخته شده‌اند” تا یک لباس کامل خلق کنند. این روش استاندارد در صنعت مد است و برای طراحی لباس مجازی نیز کاربرد دارد . لباس‌ ها با الگو جداگانه ساخته می‌شوند و سپس بر روی یک آواتار ۳ بعدی به هم متصل می‌شوند . این فرآیند اجازه شبیه‌سازی واقع گرایانه و همچنین یک آرشیو داده‌های انعطاف‌پذیر از کار پوشاک را می‌دهد که می‌تواند برای طرح‌های آینده مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاه ها (2)

 • زارعی
  ۲۵ آبان, ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹

  سلام روزتون بخیر. ممنون خانم فلاحت بابت این پست آموزشی.
  اگر امکانش هست، فایل نرم افزار مارولوس رو هم برای دانلود بزارید. ممنون

  پاسخ
 • نگار عابدی
  ۲۷ آبان, ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۸

  بسیار عالی بود خانم فلاحت استاد عزیزم.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.